Obsah: Kdo svůj národ miluje, nešetří ho

Kdo svůj národ miluje, nešetří ho : esej o Karlu Havlíčkovi Borovském: úvaha s grafikami Vladimíra Komárka
Úvaha známého popularizátora české kultury a spisovatele o posledních letech života Karla Havlíčka Borovského.
Esej nese datum listopad 1969 - na počátku období normalizace chtěl zřejmě Z. Mahler připomenout jednoho z českých národních hrdinů. Probírá zejména posledních šest let Havlíčkova života - od r. 1850 do r. 1856, tj. od roku, kdy začal vydávat v Kutné Hoře svůj časopis Slovan až do jeho zákazu, po kterém následoval soud a internace Havlíčka v Brixenu. Sleduje i jeho smutný osud po návratu do Čech , jeho umírání a smrt v r. 1856. Havlíčkův úděl popisuje zejména z hlediska politického. Havlíček jako básník a novinář je jen na okraji autorova zájmu. Celý esej je sepsán velice exaltovaným stylem. Snad byl určen pro veřejnou přednášku nebo jiné vystoupení. Věty jsou neobyčejně dlouhé s mnoha vsuvkami a vedlejšími odbočkami. Po stránce informativní musí čtemář historii Havlíčkova života a zápasu předem aspoň trochu znát, jinak se ve vzrušeném textu těžko vyzná.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu