Obsah: Král Lávra


V Brixenu se K. Havlíček seznámil s touto irskou pohád­kou na midasovský námět krále s oslíma ušima. Měl k Irům blízko. Jako novinář rád psal o jejich boji za svo­bodu, tak aby to bylo podnětné i pro nás. Ve Vídni seděl na císařském trůně dlouhá léta slaboduchý Ferdinand "Dobrotivý", takže se ty dlouhé uši hodily jako politický symbol. Demokrat Havlíček si pohádku nejdříve přeložil (z německého muzejního sborníku) a pak ji humoristicky přeladil, dal jí některé české prvky a svěží, hravou, aktuá­lní písňovou podobu. Příběh sám je prostý.
Lávra je irský král, není zlý, ale má divnou „slabost". Holit a stříhat se dává jen jednou do roka - a odplatou je holičovi kat a provaz. Bradýřů je hrstka, ti se bouřit ne­mohou - a lid časem přivykne i šibenici. Tu ale připadne los na mladého Kukulína.
Už ho vedl kat na popraviště, když se králi vrhne k no­hám statečná matka-vdova a s prosbou i výčitkou oroduje za syna. Lávra byl jinak dobrý král, zastyděl se i slitoval, jen musel Kukulín svatosvatě slíbit, že smlčí, co zhlédl pod královými vlasy. Dokonce se stal dvorním holičem.
Tajemství ho čím dál víc tíží a trápí. Na radu poustevníčka se Kukulínovi ulevilo, až když tajemství všeptal do staré vrby. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné...
Táhnou kolem vrby čeští  muzikanti, neboť „po Češích je doma vždycky malý sled, / ale všude jinde naplňují svět". A když hudec Červíček ztratí z basy kolíček, vyřeže si nový z oné vrby. A už je hotový malér na královském plese: jak na bále pustil / po strunách smyčec, / tu řve basa, až všechno přehluší: / „Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec! " Tak se tajemství rozneslo mezi lidmi - a vida! Celkem nic se nestalo: „... líbil se lidu dobrý panovník, / zdálo se jim, že ty dlouhé uši / právě dobře ke koruně sluší, / všechno může zvyk! "
V podtextu, nevyslovená, zůstala myšlenka našeho pronásledovaného novináře. Kolik je takových králů Lávrů, co si dají říci? Nestíhají obvykle ty, kteří jejich oslí uši kritikou odhalují? Takže Havlíčkova zkušenost dává pro závěrečnou pointu jednu užitečnou radu: "... a když tě co na jazyku svrbí, pošeptej to jen do staré vrby, dceruško drahá! "
Vytvořil: Mady
Upravil: pan.Kchiu
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 20.04.2024
Před 99 lety se narodil(a) Procházka Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno