Obsah: Pizzarova míšenka

Pizzarova míšenka : princezna mezi dvěma světy
Životopisný esej o dceři Francisca Pissara, historické osobě, která je dějepisci téměř zapomenuta, která ale svou osobou spojila Nový svět se starou Evropou hned na počátku jejich společné historie.

Pravděpodobně v roce 1534 se incké princezně Inés Huaylas a Franciscu Pizarrovi narodila dcera Francisca. Její další osud byl pozoruhodný. Již v dětství byla odvezena do Španělska, později se stala ženou Pizarrova bratra (a tedy svého vlastního strýce) Hernanda, měla syna a zemřela jako bohatá a uznávaná žena. Autor ve své knize nepředkládá žádná senzační odhalení, jen na základě pečlivého studia pramenů (z nichž musel někdy zvolit jednu z několika badatelských variant) rekonstruoval příběh osoby dosud historiky opomíjené. V tomto podrobném životopisném eseji nabízí vysvětlení peripetií života této staro- a novosvětské míšenky, kolem níž se řítí události conquisty, kdy Nový svět je poznáván a dobýván, z jejího vlastního pohledu. Text doplňuje rozsáhlá bibliografie, z níž autor čerpal.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz