Obsah: Dobrý mukl Švenk

Budete číst příběh na pomezí autobiografického románu a pamětí, neuvěřitelný sled událostí, jimiž by se dalo zaplnit deset životů... Hrdina, narozený roku 1926, se už jako dítě dostane na "šikmou plochu". Putuje ze sirotčince do polepšovny, odtud do pracovní kolony, z kolony do kriminálu, pak do uprchlických lágrů či vězení. Doba se mění, režimy padají, první republiku střídá protektorát, poválečná léta, stalinismus, časy tání... Dějiny projíždějí kolem jako dlouhý zrezivělý vlak, ale vypravěč je stále týž: utíká, krade, pašuje, pere se, miluje a je milován, je opakovaně chycen, vězněn, znovu na svobodě... Je to člověk se smyslem pro dobrodružství a fair play, vyvrhel z vůle osudu. Není jen jakýmsi novodobým ukřivděným Monte Cristem, naopak přiznává své poklesky a přešlapy. Spíše je Charrierovým Motýlkem, "Motýlkem po česku". Příběh reflektuje dobu s humorem leckdy černým; je o to působivější, že byl skutečně prožit. MIRKO RYBA je pseudonym. Autor se narodil roku 1926 a žije v Praze. Dobrý mukl Švenk je jeho literární debut.
Zdroj: Anotace z knihy Dobrý mukl Švenk
Dnes je 20.04.2024