Obsah: Absolutní přátelé

Je jen málo spisovatelů, kteří by stejně jako le Carré dokázali geniálně popsat uplynulé půlstoletí a současně být navýsost aktuální. A je jen málo knih, které způsobily takové pozdvižení na obou stranách Atlantiku jako právě Absolutní přátelé. „Absolutními přáteli“ jsou zde dvě nerozlučné postavy: vykořeněný Brit Ted Mundy, jenž se narodil roku 1947 v nově zrozeném nezávislém Pákistánu, a německý levicový aktivista Saša, nezkrotný syn východoněmeckého duchovního, jenž se svou rodinou hledá útočiště na Západě. Mundy se Sašou se poprvé setkávají koncem šedesátých let v Západním Berlíně zmítaném studentskými bouřemi. Osudové přátelství je však přerušeno a znovu se naváže až v ponurém prostředí studené války, kdy se oba muži zapojí do špionážních her. Třetí a závěrečné setkání se pak odehrává v živé současnosti, kdy celý svět ohrožuje terorismus a mediální propaganda. Od té chvíle děj zběsile spěje k závěrečnému apokalyptickému obrazu, nad jehož strhující tragičností se chmurně vznáší autorův zcela zásadní a záměrně neskrývaný postoj: vášnivý nesouhlas s válkou v Iráku a celkové roztrpčení nad současným světovým děním.
Upravil: Tomcek, janajau
Zdroj: Anotace z knihy Absolutní přátelé