Obsah: Tajemství paláců - Soukromý život sultánů v Istanbulu

Ahmet III. (1703–1730), byl třiadvacátým sultánem z dynastie, která vládla Osmanské říši přes 600 let, až do roku 1922. Jeho vláda probíhala ve znamení četných slavností, které každoročně vyvrcholily v době rozkvětu jeho milovaných tulipánů, sultán byl znám jako „tulipánový panovník“. Předchůdci Ahmeda III. , mezi nimiž byli velcí válečníci Mehmet II. Dobyvatel a Süleyman I. Vznešený, vybudovali říši, která sahala od Dunaje k Nilu, od Jadranu k Perskému zálivu. V době Ahmedově však říše byla v úpadku, sultánové již nevedli armády do bitev a raději trávili čas v pověstném Domě blaženosti palácového komplexu Topkapý v Istanbulu. Kniha Tajemství paláců nás uvádí za brány Topkapý i dalších paláců osmanských sultánů. Podobně jako Ahmet byli i pozdější sultáni slabí a rozmařilí, někteří byli šílení, často je ovládala matka nebo oblíbená manželka. Vraždili se navzájem nebo masakrovali děti svých soupeřů, aby se udrželi u moci. Později, aby se vyhnuli válkám o nástupnictví, věznili své mladší bratry v komnatách nazývaných kafes neboli „klec“. John Freely odhaluje tajemství harému a sultánových žen, které zde žily spolu se svými strážci, černými eunuchy, a mnoha dalšími, kdo sloužili sultánům a bavili je, jindy se stali jejich vězniteli nebo je dokonce zavraždili. Život v sultánských palácích je popsán živě a vtipně, pozornost je věnována každému detailu, názorně ho přibližují fascinující obrazy sultánů a jejich izolovaného dvora.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: Anotace z knihy Tajemství paláců - Soukromý život sultánů v Istanbulu