Obsah: Pán stříbrné růže

První kniha série Vilém z Landštejna.

Vilém z Landštejna, pán stříbrné růže, patřil vedle Jindřicha z Lipé, Petra z Rožmberka a Viléma z Valdeka k nejmocnějším českým pánům na začátku vlády Lucemburků a byl u všech rozhodujících událostí, které určovaly osud Českého království. Jako nejmladší z těchto mocných pánů stal se věrnou oporou Karla IV. , zejména po prohrané bitvě u Kresčaku, ale také již dávno předtím, kdy zprostředkoval usmíření Karla s jeho otcem Janem Lucemburským. Vilém byl strážcem hvozdu na hranicích s Rakouskem, odkud si nebezpečnou cestou přes zrádné pralesní bažiny přivedl svoji první manželku, krásnou a vášnivou rudovlasou Elisabetu. Na Landštejn jen vzdáleně doléhal cval rytířských koní a ohlasy hrdinských činů, ale protože hrad střežil zemskou bránu, odkud vedla cesta do Čech i na Moravu, stříbrnou růži často zalévala krev a bojů a válek. O to více si Vilém cenil míru, který mnohokrát sjednával, když jeho přátelé i protivníci postupně odcházeli na věčnost v nesmyslných bitvách. Deset let čekal na naplnění své velké lásky k Elišce z Dubé, než se stala jeho druhou chotí. Ona byla dvorní dámou královny Blanky a on předním mužem království, ale své štěstí by nikdy nevyměnil za sebevětší moc a slávu.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize