Obsah: Stíny v ráji

Hrdinou románu je novinář a antifašista Robert Ross, který prožil mnohá utrpení ve vězeních a lágrech západní Evropy. Nakonec se ocitne v Americe, kde nachází pomoc u německých emigrantů a začíná svou další strastiplnou pouť, na níž se setkává se svou osudovou láskou Natašou. Zpočátku se živí jako příručí v obchodech se starožitnostmi a později pracuje jako poradce v Hollywoodu. Robert Ross si postupně začíná uvědomovat nesrovnalosti a rozpory amerického způsobu života, stále víc na něho doléhá věčná honba za penězi i poznání, že Amerika není schopna pochopit zrůdnost fašistického pekla, rozpoutaného v Evropě. Vyvrcholení příběhu se odehrává po hrdinově dramatickém návratu do Německa, kde prožívá nové psychické trauma.
Vytvořil: Sorokin
Upravil: Sorokin