Obsah: Stát osamělé hvězdy a mexicko-americká válka

Amerika 19. stol. a její politická doktrina ve vztahu k okolním státům. Válka proti Mexiku jako součást hospodářské a politické expanze USA. Americká a mexická společnost 19. stol. Dominantní postavení USA v regionu (Monroova doktrina). Pronikání amerických kolonistů na území Mexika (Texas, Nové Mexiko, Kalifornie) ve 20. - 30. letech 19. stol. Opatření mexické vlády proti přistěhovalectví. Konflikty mezi přistěhovalci a orgány státní správy. Vyhlášení samostatnosti Texasu a jeho snaha o připojení k Unii. Vítězství expanzionistických politických kruhů v USA a válka. Její průběh a důsledky. Obrovské územní ztráty poraženého Mexika.
Autor, známý amerikanista a jeden z kmenových autorů LIBRI prof. J. Opatrný svou knížku zasvětil konfliktu Spojených států s Mexikem v polovině 19. století. Na počátku stálo úsilí Texasu o osamostatnění a na jeho konci - po prohrané válce - se území Mexika ztenčilo o obrovské rozlohy nejen Texasu, ale i Arizony, Nového Mexika a části Kalifornie.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: anotace ke knize