Obsah: Nebeští jezdci

Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968). Otázka postojů československých vojáků na západní frontě, v poválečném období neprávem odsuzovaných a často i politicky pronásledovaných, je zde řešena jednoznačně: prioritou byl boj proti fašismu.
Dobrodružná, faktograficky pojatá kniha věnovaná počátkům 2. světové války je založena na autorových vlastních zkušenostech ze zahraničního odboje. Jako 17tiletý chlapec utekl z obsazovaného Československa, dostal se k 311. bombardovací peruti v Anglii. Věrohodně kreslí psychiku letců i prostých Angličanů. Zaznamenává praktický důsledek, že letci byli při zajetí posuzováni jako velezrádci.
Vytvořil: quetzal
Upravil: java, janajau
Zdroj: www.kosmas.cz
Dnes je 27.07.2024