Obsah: Smutek z milování

Smutek z milování : (milostné balady)  / Jan Drozd  ; dosl. naps. Miroslav Stoniš      1. vyd    . - V Šenově u Ostravy: Tilia, 2006  . - 238 s. ; 21 cm        ISBN 80-86904-12-1  : Kč∼195, 00 

 
Společné vydání milostných balad Smutek z milování, jednoho z nejlepších autorových děl, a deseti nových povídek, které J. Drozd napsal na sklonku svého života. Jak milostné novely, tak povídky sugestivně vyprávějí o jedinečnosti a nepředvídatelnosti lidského osudu.
První řada povídek má opravdu baladický charakter; jímavé i drsné příběhy o tragických láskách - dětské, jinošské, studentské, manželské i stařecké - autor zasadil zčásti do krajiny svého dětství, východoslovensko-maďarského pomezí dvacátých, třicátých let, zčásti do krajiny svých vlastních vzpomínek a prožitků. Druhá řada příběhů, jimiž autor vědomě na balady navazoval, již nemá jednoznačně baladický charakter, společná je však zanícená niternost, opravdovost a uchvacující prožitost příběhů, které se vracejí k okamžikům, v nichž byl život nějakým způsobem "na hraně", kdy šlo o život - nebo o smrt - tak, že zůstanou v člověku nadosmrti. Jsou tak jakousi autorovou rekapitulací a svěřením toho nejdůležitějšího, co chtěl říci ve chvíli, kdy věděl, že se jeho život v dohledné době uzavře.
Vytvořil: Zdenka
Upravil: ota61
Zdroj: Anotace z knihy Smutek z milování
Dnes je 24.05.2024
Před 64 lety se narodil(a) Brown Eric
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno