Obsah: Židovský policejní klub

Nejnovější román Michaela Chabona Židovský policejní klub se odehrává v alternativní přítomnosti v aljašském městě Sitka. Tam byla před druhou světovou válkou umístěna velká část východoevropských židů, kteří tak unikli holocaustu. Sitka byla vyhlášena federálním distriktem USA se zvláštním režimem židovské samosprávy, jež má však záhy skončit, a území se vrátí do rukou Spojených států. To v obyvatelích města, které už tři generace žije vlastním životem, svázaným specifickými náboženskými pravidly, vyvolává pochopitelnou nejistotu.
Životem omlácený detektiv oddělení vražd Meyer Landsman začíná vyšetřování nového případu, který může být jeho poslední, protože nikdo neví, co s místní policejní stanicí udělá nová americká správa. Pátrání po vrahovi mladého narkomana zavede Landsmana a jeho parťáka Berka Shemetse hluboko do nitra místní ortodoxní komunity, která zároveň funguje jako dokonalá mafiánská rodina.
Chabon vytváří fascinující, do nejmenších podrobností promyšlený svět, v němž dochází ke konfliktu prastarých hodnot s požadavky moderní společnosti, sevřené zvláštními regulemi výjimečného režimu. Hlavní hrdina jako by vyšel z pera mistrů americké drsné školy Raymonda Chandlera nebo Dashiella Hammetta. Chabon vzdává hold svým oblíbeným „pokleslým\" žánrům, ať už je to komiks, jemuž postavil pomník Úžasnými dobrodružstvími Kavaliera a Claye, či detektivce, kterou si už vyzkoušel v Konečném řešení.
Židovský policejní klub získal v žánru sci-fi a fantasy ocenění Nebula, Hugo a Locus, dále Sidewise, udílenou za díla z alternativní historie, a také nominaci na cenu Edgar v žánru mystery.
Vytvořil: Mady
Upravil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Židovský policejní klub
Dnes je 26.05.2024
Před 75 lety se narodil(a) Christopher Paul
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno