Obsah: Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem

Klasická cestopisná pohádka, líčící osudy malého švédského chlapce, který je za svou neposlušnost zaklet ve skřítka a takto podniká s divokými husami cestu Švédskem a Laponskem. Zažije nejen chvíle plné kouzel a podivuhodných dobrodružství, ale především poznává svou vlast, krásy švédské přírody, život a práci prostého lidu, jeho báje a pověsti i zvyklosti a život rozličných zvířat obývajících vzdálené kraje. Zlobivý Nils je za trest zaklet do pidimužíka. Bezradný mrňousek uteče z domova a přidá se k hejnu divokých hus a houserovi Martinovi. Právě na hřbetě Martina se zúčastní dobrodružné cesty celým Švédskem až do Laponska. Knížka původně nebyla pouhým příběhem, ve své době (poprvé vyšla v r. 1906) byla především netradiční učebnicí vlastivědy a zeměpisu pro švédské děti. Přestože od jejího vzniku uplynulo celé století, zůstává i nadále zdrojem inspirace a po celém světě je vydávána dodnes. České vydání vychází téměř po půlstoletí v upravené, zkrácené verzi a novém překladu. Ilustroval ji Jiří Sopko.
Vytvořil: majka4
Zdroj: anotace ke knize