Obsah: Kapesní bestiář

Na rozdíl od občanské sféry v umění pořád ještě existují Čechoslováci, v případě básníka Jiřího Žáčka a výtvarníka Mariána Vaneka bratr Čech a bratr Slovák, kteří se v tomto souboru "jarmarečních písní" znamenitě doplňují; oba věří, že je lepší se skandálům a pošetilostem naší doby vysmát, než se kvůli nim rozčilovat.
Soubor veršů, okořeněněný někdy až bezuzdným veselím, se projevuje v nejrůznějších podobách: nalezneme zde bajky i neuvěřitelné historky, zachycující život především z jeho komické stránky. A protože se jedná o bestiář, je pochopitelné, že hlavní roli svěřil autor tentokrát tvorům z živočišné říše. Jejich vystupování dává Žáčkovi možnost, aby demonstroval svět plný základních protikladů, jako je pravda a lež nebo moudrost a pýcha. Cílem autorových lehce a hravě napsaných rýmů je především pobavit a rozesmát: k tomuto účelu proto využívá gejzíru nepřeberných nápadů, jejichž typickým znakem je rozvernost i nevázanost. "Kapesní bestiář" je tedy určen, a to i se svými, v některých případech záměrně "praštěnými" šprýmy, nejen "pro děti od 5 do 105 let", ale především všem milovníkům zvířat a zvířátek.
Upravil: ota61
Zdroj: Anotace z knihy Kapesní bestiář