Obsah: Kámen v okně

Nová knížka známého prozaika a dramatika Romana Ráže v ničem nenavazuje na jeho předcházející modelové prózy (Učitel ptačího zpěvu, Faust umírá dvakrát), na psychologické romány (Prodavač humoru, Narcisový dům), ani na groteskní příběhy (Šokmistr, Vrabčí hnízdo). Takřka lapidárním stylem, prostým konstatováním věcí, zavádí autor tentokrát čtenáře na předměstí malého města, kde si nikdy nic dramatického neudálo a neděje, až na skutečnost, že zde nenápadně narůstá násilí, kterému je vystaven jeden z jeho starousedlíků, důchodce Šimon. Téma této básnické prózy, dnes tak tíživě aktuální, vybízí k zamyšlení nad nejbanálnějšími jevy kolem nás, které ve svých důsledcích často přerůstají do tragédie.
Novela vychází z autorovy původně rozhlasové, později televizní hry. Je to příběh starého muže na malém městě, jehož si vyhlédne za oběť parta kluků a rozbíjí mu okna. Když se starý pán rozhodne nenechat si to jen tak líbit, naráží na nepochopitelnou neochotu a alibismus svého okolí a zjišťuje, že za zdánlivou lapálií se pravděpodobně skrývá něčí promyšlený záměr. Banální vandalismus pak přerůstá téměř v organizované tažení proti bezmocnému starci, probouzí netušené temné stránky i v něm samotném, až nakonec ústí v tragédii.
Zdroj: Anotace z knihy Kámen v okně
Dnes je 29.03.2024