Obsah: Maskot

Jak se sedmiletý židovský chlapec stal hrdinou nacistického propagačního filmu? Po šedesáti třech letech mlčení se Alex Kurzem nečekaně objeví u synových dveří. Nese s sebou otlučený kufřík a strašlivé tajemství. To, co následuje, je pohled očima židovského dítěte do nitra nacistické bestie, ze kterého tuhne krev. Když nacistické eskadry smrti zmasakrovaly jeho matku a obyvatele jeho vesnice, podařilo se pětiletému Alexovi uniknout. Ukrýval se v mrazivém ruském lese, až ho sebrala skupina lotyšských příslušníků SS. Zatímco jeho otec byl poslán do Osvětimi, Alex byl schopen skrývat svou identitu a začlenit se mezi vojáky, kteří si z něj udělali maskota a "desátníka" SS s jeho vlastními miniaturními vysokými botami a uniformou. Ale to, co začalo jakou zoufalá nabídka pro přežití, stalo se činností, která byla potěšením pro nejvyšší kruhy lotyšské nacistické elity a oni nalézali ďábelské způsoby, jak ho využít. Jakmile se příběh o jeho minulosti prozradí v australském městě, ve kterém žije od války, Alexe atakují jak stárnoucí nacisté, tak také jejich pronásledovatelé a jeho nejčernější obavy se stávají skutečností. Nyní se odhalil jako Žid - to je identita, které se bojí - a současně jako nacista - identita, kterou nenávidí. Žádá proto svého syna, aby mu pomohl pochopit jeho záhadnou minulost. Jako zázrakem jsou schopni vystopovat jeho životní cestu, nalézt cestu k hrobu matky a jeho nevlastního bratra a objevit nacistický propagační film, ve kterém byl hlavní hvězdou. Ale dlouhé mlčení ho připravilo o možnost, vidět svého otce, který, jak se ukázalo, přežil Osvětim a potom žil třicet let v Bělorusku. Alexův příběh, vyprávěný napínavě a s dokonalou citlivostí jeho synem, je pochmurnou pohádkou, která osvětluje věčný problém spoluviny, identity a paměti. Je to brutálně otevřený pohled na to, co děláme, abychom přežili, a co nám přežití může způsobit.
Zdroj: Anotace z knihy Maskot
Dnes je 29.03.2024