Obsah: Nemáme na vybranou

Arnošt Lustig není jen spisovatelem rozměrných románových děl, svůj tvůrčí naturel dokáže naplno uplatnit v žánru povídky či novely. Jeho sugestivním psychologickým drobnokresbám vyhovuje útvar, který svými "omezenými" možnostmi nutí autora vyjádřit to nejpodstatnější. To platí bezezbytku i v novém díle: Znali se z Prahy. Johnyho Cohena vycvičili v Čechách v pilotním kurzu Židovské brigády. Dany Polnauer dopisoval Lidovým novinám a Věstníku. V Praze absolvovali pár společných flámů, než je osud zavedl každého jinam. Novela se odehrává během jediného dne příměří izraelsko-arabského konfliktu nedlouho po skončení druhé světové války. Na přistávací ploše letiště v Rechaviahu se chystá večírek pilotů, techniků a zdravotních sester, na kopcích nad Jeruzalémem planou arabské ohně. Je to pár dnů, co se dva piloti kvůli poruše stroje nevrátili z průzkumného letu… Lidé z nedaleké vesnice jim připravili hrůznou smrt. V hlavě Johnyho Cohena se rodí plán pomsty: sám, o své vůli a proti předpisům se rychle rozhoduje. Jsou věci, které člověk musí udělat, aby mohl žít sám se sebou. Psychologická novela přináší aktuální téma a napínavě gradovaný příběh; vedle akčních pasáží si čtenář vychutná i pomalé, filozofující výpovědi a obohacen bude také pozoruhodnými detaily života v nově vzniklém židovském státě.
Zdroj: Anotace z knihy Nemáme na vybranou
Dnes je 18.04.2024