Obsah: Pravidla moštárny

V zapadlém městečku St. Cloud's ve státě Maine, kde doktor Larch zřídil sirotčinec s nemocnicí, se narodil chlapec jménem Homer Wells. Po několika frustrujících zážitcích v pěstounských rodinách zůstává v sirotčinci natrvalo a teprve v dospělém věku se vydává do světa, o němž se v téměř dokonale izolovaném městečku dozvídal jen zprostředkovaně, zejména od svého "otčíma", zakladatele a ředitele sirotčince, samozvaného kronikáře, oddaného lékaře a bojovníka "za práva narozených dětí", doktora Larche.
Pravidla moštárny jsou především příběhem o poznávání světa. Ten Homerův velký svět leží v sadařské oblasti na atlantském pobřeží státu Maine: zde se učí "pravidlům", jimiž se svět řídí, prožije velkou lásku a velké dilema, protože milovaná je ženou jeho nejlepšího přítele. A odtud vede dál svůj letitý spor s doktorem Larchem. Paralela mezi pravidly pro sezonní dělníky, jež majitelka sadařství, statečná a moudrá Olive Worthingtonová, vyvěšuje každoročně v moštárně, a zákony a zásadami, podle nichž je spravován tento náš svět, vyvrcholí až v závěru románu, kdy Homerovo poznávání končí a sirotek konečně nachází ve světě své místo v duchu první zásady Wilbura Larche: být užitečný.
Zdroj: Anotace z knihy Pravidla moštárny
Dnes je 29.03.2024