Obsah: Modelový svět

Michael Chabon je prozatím českému publiku znám jako autor rozsáhlého románu Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye nebo autor předlohy k filmu Skvělí chlapi s Michaelem Douglasem a Tobeym Maguirem. Modelový svět je soubor kratších textů, kterým se Chabon poprvé českému čtenáři představuje jako brilantní povídkář.
Chabonovy povídky nehýří barvitým dějem, jsou zklidněné a koncentrované. Chabonovo psaní je neokázalé, přirozené, plastické, účinně pracuje s detaily, na kterých je nezřídka postaven celý děj. Autor se v každé povídce zaměřuje na intimní okruh několika postav, na jejich vidění světa, na jejich vzájemné vztahy. Každá povídka jako by zachycovala zásadní zlom, který dá jejich životu nový směr. V tom okamžiku autor své postavy opouští a nechává čtenáře, aby dál rozvíjel jejich příběh. Tento rys je společný vlastně všem povídkám souboru a činí z nich kompaktní celek. Ve druhé části knihy, nazvané Ztracený svět, se navíc autor zaměřuje na jedinou postavu, Nathana Shapira, kterého sleduje od dětství, líčí rozchod jeho rodičů a citové zrání. Na konci knihy jako by se uzavřel kruh. Nathana opouštíme na prahu dospělosti, jako mladého muže s citlivou duší, který by mohl přejít na začátek knihy a zařadit se mezi dospělé Chabonovy postavy, smolaře a samotáře, kteří prodělali nejednu bolestnou citovou katastrofu, ale přesto se s nadějí pouští do nových.

Povídky:
- S ANGEL (S ANGEL)
- Ocean Avenue (Ocean Avenue)
- Modelový svět (A Model World)
- U mikrofonu Blumenthal (Blumenthal on the Air)
- Kouř (Smoke)
- Milionáři (Millionaires)
- Nožík (The Little Knife)
- Víc než člověk (More Than Human)
- Admirálové (Admirals)
- Halloweenský večírek (The Halloween Party)
- Ztracený svět (The Lost World)