Obsah: Vítězný houpací kůň

Povídka mistra anglické prózy 20. století je příběhem chlapce, který vyrůstá v rodině bez lásky.

se o velice zajímavou a mysteriózní povídku, jejíž hlavní zápletka se týká dostihových sázek.
Hlavní hrdinou je Paul , velice vnímavý malý chlapec.
V rodině, kde vyrůstá malý Paul mají čím dál tím větší nouzi o peníze. Paul se začne vyptávat své matky, proč tomu tak je a ta mu odpoví, že je to tím, že nemají štěstí. Paul své matce však sdělí, že on štěstí mít bude. Od té doby začne den co den jako o život jezdit na svém houpacím koni, kterého dostal k vánocům a nakonec začne také sázet. Při téměř každé sázce vyhrává, ale nikdo kromě jeho strýce (a houpacího koně) o tom neví. Když se blíží den jednoho z největších dostihových závodů, malý Paul jezdí na svém houpacím koně, díky kterému má ony záhadné vize, tak urputně, že z toho onemocní a v den velkého závodu zemře.
Citát:
"Štěstí je to co potřebuješ, abys měl peníze. Když máš štěstí, máš i peníze. Proto je vždycky lepší narodit se šťastný než bohatý. Když jsi bohatý, můžeš o své peníze přijít. Ale když máš štěstí, vždycky si nějak opatříš nové. "
ilustrace Jiří Šalamoun
Zdroj: anotace ke knize