Obsah: Bohém

Bohém   / František Gellner ; [il. doprovod. aut. ]  ; k vyd. připr. Vladimír Justl      Vyd. 1    . - V Praze: Euromedia Group - Odeon, 2006  . - 122 s. ; 15 cm  . - (Skvosty poezie; sv. 15)      ISBN 80-207-1228-3  : Kč∼149, 00 

Antologie z celoživotní básnické tvorby známého českého básníka 1. poloviny 20. století, který se ve svých verších projevuje jako anarchista, bohém a buřič.
Základní východisko Gellnerovy poezie tvoří ironické reflexe, většinou zasazené do prostředí šantánů, kaváren a pivnic, nebo obrazy nočního života na městské periferii. Tato atmosféra Gellnerovi umožňuje, aby nekonvenčním způsobem popsal svou dychtivou, nezkrotnou touhu po lásce, narážející na tragickou banalitu milostných a intimních vztahů. Témata autorovy lyriky tedy neustále odrážejí jeho neuhasitelnou "žízeň po životě", jež vedle bezuzdného veselí či citových slastí přináší i hořkou vůni deziluze se zárodky rezignace nebo zklamání. Gellner záměrně komponuje své texty ve tvaru šansonů nebo kupletů, jež dýchají nejen maloměstským prostředím, ale i atmosférou rodících se velkoměst, Vídně a Prahy. Navíc v sobě nesou myšlenky a ideje, které se staly výrazem určité protispolečenské revolty. Své básně píše Gellner často až v cynické podobě, v níž se soustředil na pravdivou, místy až bolestnou osobní zpověď, jež ho právem postavila do čela anarchistické literární bohémy počátku minulého století.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz
Dnes je 29.09.2022
Před 80 lety se narodil(a) Leonová Donna
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno