Obsah: Nebe a peklo

Nebe a peklo   / Aldous Huxley  ; z angl. orig. přel. Daniel Trubač          . - Praha: DharmaGaia ; Maťa, 1999  . - 115 s. , ilustr. ; 15 cm  . - (Nové trendy; sv. 3. Malá řada). - Orig. : Heaven and hell      ISBN 80-85905-71-X, 80-86013-92-8  : Kč∼98, 00

Esej známého anglického spisovatele se zabývá podílem půstu a sebetrýznění na mimosmyslovém vnímání.
Autor rozebírá velice podrobně, jak působí - podle jeho vlastních slov - "změna vnitřního chemického prostředí" na vizionářské obrazy a vjemy a jaký našly tyto stavy výraz ve výtvarném umění. V této souvislosti upozorňuje na některé prvky církevní architektury, díla sochařská, malířská, divadelní inscenace a v posledním století i na filmové umění. Důraz klade na hru světla a stínu, která za určitých okolností nabývá až magického účinu, což dokládá na konkrétních dílech.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz