Obsah: Italská mozaika

Renesanční Itálie... V zemi, která tehdy ještě neměla své dnešní jméno, se z prachu a krve rodila umělecká díla Botticelliho, da Vinciho, Michelangela či Tiziana. Vedle umění je ale tato epocha italských dějin poznamenána i téměř neuvěřitelnými osudy příslušníků vládnoucích rodů, někdy velkorysých a šlechetných, většinou však krutých, často připomínajících démony z bájných příběhů. Francouzská spisovatelka Juliette Benzoni zachycuje v jednotlivých kapitolách osudy rodu Borgiů, Medicejských, Este, Sforzů a několika dalších. Autorka nás zavádí do honosných paláců, za jejichž zdmi se mísila láska a vášeň se zlobou, nenávistí a zradou. Na stranách knihy defilují vzdělanci a mecenáši umění, ale také lidé krutí, zhýralí a nemilosrdní, bez sebemenší úcty k lidskému životu. Zvláštní pozornost věnovala autorka vznešeným dámám, jako byla Lukrécie Borgia, a snažila se nalézt odpověď na otázku, byla-li Lukrécie skutečně stvůrou, jak se o ní všeobecně soudí, anebo nedobrovolnou obětí svého otce, papeže Alexandra VI. Ani tentokráte nezůstala Juliette Benzoni nic dlužna své pověsti výtečné vypravěčky. V jejím podání nejsou nejvýznamnější osobnosti renesanční Itálie pouhými historickými figurami, jimž výjimečná epocha propůjčila nesmrtelnost. Díky autorčině zaujetí a erudici můžeme jednotlivé postavy lépe poznat, obdivovat, odsoudit - anebo se je snažit pochopit...
Zdroj: Anotace z knihy Italská mozaika
Dnes je 16.04.2024