Obsah: Kdo je bez viny

První kniha série Quirke.

Ve svém detektivním románu Kdo je bez viny John Banville prokázal, že kdokoli jej považoval ta exkluzivně intelektuálního autora, který by snad ani neuměl psát jinak než v rafinovaně vykroužených souvětích a zabývat se něčím jiným než rozervanými nitry hrdinů, nesmírně se mýlil.
Jeho kniha v ničem neustupuje z literárních nároků, ale přitom splňuje všechny požadavky, které čtenáři kladou na napínavý detektivní příběh. Zavádí nás do mistrně vykresleného Dublinu 50. let dvacátého století, který sledujeme očima zahořklého patologa, doktora Quirka. Tento prazvláštní, netypický detektiv jednoho dne najde ve svém hájemství, na patologii, mrtvolu dívky, která by tam být neměla, a které uvedli do záznamu falešnou příčinu úmrtí. Jakou roli v tom sehrál Quirkův švagr, význačný pediatr Malachy Griffin, který jinak do pitevny téměř nechodí?
Když Quirke zjistí, že dívka zemřela při porodu a její skon vůbec zahalují prazvláštní okolnosti, pustí se do pátrání. To nejenže ho nebezpečně zavede až do nejvyšších kruhů dublinské katolické smetánky, ale také hrozí zničit poslední vazby mezi ním a jeho nejbližšími příbuznými, kteří jsou zřejmě do prapodivného případu tak či onak zapleteni...
O pokrytectví katolických kruhů v Irsku, které na jednu stranu kážou mravnost a na druhou mají samy pár kostlivců ve skříni… Benjamin Black je pseudonym Johna Banvilla, držitele literární ceny Booker Prize 2005 za román Moře.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy
Dnes je 23.06.2024
Den 3. výročí úmrtí Hrdlička Pavel
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno