Obsah: Na vlnách

Dvojici historických novel jednoho z největších moderních japonských prozaiků, známého českým čtenářům zatím jen ukázkami románové a povídkové tvorby, spojuje motiv mořského prostředí i bouřlivého běhu dějin, v jehož víru se ocitají osudy protagonistů obou příběhů.
Vlnění válečných let (1938), na němž Ibuse pracoval dlouhých jedenáct let a jež pokládal za svou nejmilejší prózu vůbec, líčí formou deníkových zápisků mladého šlechtice epizodu dramatického konfliktu z konce dvanáctého století předznamenávajícího pád kdysi mocného rodu Tairů, přičemž současně působivě postihuje i proměnu mladíkovy osobnosti v brutálním válečném prostředí.
Novela Příběh trosečníka Johna Mandžiróa (1937), vzniklá na základě skutečné události z poloviny devatenáctého století, popisuje polodokumentární formou osud mladého rybáře, jehož životní osudy zcela změní ztroskotání na širém moři a záchrana z rukou amerických velrybářů, která v době, kdy je Japonsko dosud izolováno od okolního světa, mladíkovi umožní seznámit se podrobně s cizí kulturou a společností. Tak jako v celém svém literárním díle se Ibuse i na ploše kratší historické prózy projevuje především jako vnímavý pozorovatel svých hrdinů s mimořádným citem pro detail, jemný humor, psychologickou kresbu a stylovou vytříbenost textu, díky nimž je právem pokládán za jedinečný zjev moderní japonské i světové literatury.

Novely:
- Vlnění válečných let (Sazanami gunki)
- Příběh trosečníka Johna Mandžiróa (Džon Mandžiró hjórjúki)
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize