Obsah: 3x inšpektor Alleyn

Tři detektivní příběhy novozélandské autorky. Mezi zvláštnosti jejího stylu patří zvýšený důraz na vykreslení charakterů a prostředí.
Populárna spisovateľka novozélandského pôvodu Ngaio Marshová sa radí medzi úspešné autorky klasického detektívneho žánru, ako sú Agatha Christie a Dorothy Sayersová. Medzi zvláštnosti jej štýlu patrí zvýšený dôraz na vykreslenie charakterov a prostredia často ešte prv, ako dôjde k tragédii. Vo všetkých troch príbehoch vystupuje inšpektor Scotland Yardu Alleyn, ktorý v spolupráci s inšpektorom Foxom rozuzľuje zamotané prípady za pomoci svojej pohotovosti a bystrého úsudku. Prvý príbeh Vrah na scéne sa odohráva v zákulisí divadla, kde priamo pred očami divákov prichádza k vražde. V druhom príbehu Smrť v taxíku autorka vniká do kruhov londýnskej smotánky. Vydieranie, ktoré sa končí smrťou, vyvolá veľký rozruch v spoločnosti aj na Scotland Yarde. Tretí príbeh Posledná opona tematicky opäť začiera do hereckého prostredia s čudáckou rodinou, sídliacou na starom zámku. Prednosťou rozprávačského umenia Marshovej je najmä sugestívne vystihnutie atmosféry umocnené pôsobivým udržiavaním napätia.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize