Obsah: Noc před rozvodem

Příběh bývalých spolužáků z gymnázia, soudce Kristófa Kömívese a lékaře Imreho Greinerase odehrává těsně předtím, než Maďarsko vstoupilo do druhé světové války. Soudce Kömíves, nositel tradičních humanistických a intelektuálních hodnot, které se v rodině dědily z pokolení na pokolení, chápe své povolání jako poslání a věnuje se mu naplno a se vší vážnostÍ. Také jeho soukromý život po boku krásné a vnímavé manželky je pevně zakotven ve všeobjímající středostavovské harmonii a solidnosti. Jenomže klid a bezpečí zaběhnuté existence vzorného soudce, manžela a otce jednoho dne naruší fakt, že právě on má vést rozvodovou při Imreho Greinera a jisté Anny Fazekasové, k níž hoi po letech poutá živá a znepokojivá vzpomínka... V Noci před rozvodem Márai poodhaluje tajemství, které opřádá lidské vztahy. I nejjemnější záchvěvy duše dokázal zachytit s naprostou věrohodností, takže čtenář je chtě nechtě zaskočen nepoznatelností lidského nitra a krásou jeho literárního ztvárněnÍ. Podstatnou úlohu však hraje i spisovatelův cit pro věci nevyřčené... Jeho plastický, elegantní a přitom přesný styl jako by dosáhl v této próze uměleckého vrcholu. Navzdory neokázalé jímavosti na sebe každopádně Noc před rozvodem strhla pozornost čtenářů na celém světě.
Zdroj: Anotace z knihy Noc před rozvodem
Dnes je 27.07.2024