Obsah: Alois Musil zvaný Músa ar Rueili

Alois Musil zvaný Músa ar Rueili   / Oldřich Klobas  ; fot. Jiří Vaněk ... a kol.           . - Brno: Akademické nakladatelství CERM, 2003  . - 231 s. ; 25 cm        ISBN 80-7204-275-0  : Kč∼300, 00

Monografie zachycuje život a dílo českého kněze, cestovatele a průkopníka orientalistiky.
Vedle biblistiky, hebrejštiny, arabštiny a pedagogické činnosti se Alois Musil zabýval širokým okruhem otázek spojených s Orientem. Kniha popisuje jeho expedice jejichž cílem bylo vyhledat, zmapovat a popsat místa pradávné minulosti, místa biblických událostí i svatá města muslimů, popsat jejich památky a zakreslit tato místa do map. Jeho cílem bylo hledat kořeny monoteismu společného židům, křesťanům i vyznavačům islámu. Po návratu z cest vyhodnocoval a písemně zpracovával přivezený materiál, dokončoval mapy, připravoval referáty a uveřeňoval výsledky svého bádání.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz