Obsah: Zaniklý domov

Zaniklý domov : Výbor z povídek  / Antonín Sova  ; Doslov napsal Karel Dobeš; Ilustr. Alois Moravec      1. vyd    . - Havlíčkův Brod: Krajské nakladatelství Havlíčkův Brod, 1960  . - 144 s. , : obr  . - (Vysočina; Sv. 15)

7 povídek, vybraných z různých sbírek a spojených jediným motivem - Pacovskem.
V úvodní povídka Zaniklý domov - zde je zobrazeno autorovo rodinné prostředí v pomalém rozkladu. Příčina strastí - tragická povídka o Manoušovi, zcestovalém ševci. Vallium vallis - poetická povídka s autobiografickými prvky, líčí návrat do rodného kraje. Po letech - vypráví o setkání přátel po 30 letech. Sodomitské městečko - je novelka o dobách probuzení venkova, s hlav. postavou starého mládence. Lukáš Spravedlivý, člověk z jihu - typický představitel zdravé jihočeské povahy.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz