Obsah: Strážci zlatých kopí

Ve starověkém světě kolovala pověst o zlatém kopí, které má magickou moc při válečných taženích. Hledali ho Římané během první punské války a porazili Kartágo. Jejich vojevůdce Catullus, který pochází po matce z bójského královského rodu, varuje svoji tetu kněžku Katurigu před útokem legií. Bójové žijí mezi Alpami a Apeninami již dvě století a ve své vlasti na území dnešních Čech ukrývají posvátné zlaté kopí. S ním přispěchal na pomoc přes Alpy král Atis a úspěšně čelí římským záměrům. Dokončit vítězné tažení mu překazí až zrada ve vlastních řadách. Válka mezi Římem, který směřuje ke světovládě, a keltským světem, založeným na tradiční kmenové svobodě, dramaticky zasáhne do života všech hlavních hrdinů, kteří mají většinou blízký vztah k někomu z druhé strany. Ani velká odvaha a statečnost jim však nemusí přinést štěstí. Jen keltskému králi Katulonovi a římské patricijce Egidě, jejíž otec hledal v punské válce zlaté kopí, se to podařilo. Oni jediní odešli přes Alpy do Boiohema a přivedli sem i zakladatele pověstných keltským měst.
Vytvořil: Roman
Zdroj: Anotace z knihy Strážci zlatých kopí