Obsah: Paměti urozeného pána Barry-Lyndona

Román z r. 1844, časově tedy předcházející daleko proslulejší Trh marnosti, je satir. obrazem dobrodružného života 18. stol. po způsobu Fieldingově a Smolletově. Jeho oporou byl patrně skuteč. život chvástala Stoneye a kniha Casanovových memoirů. Hrdinou je zchudlý irský šlechtic a "paměti" líčí jeho dobrodružství od nešťastné lásky k sestřenici a fingované smrti protivníka v souboji (příčinu to hrdinova útěku do světa) až po skomírání v žaláři, kde se neslavně končí sled romaneskních aventur. Důležité je, že celá ta řada episod. příběhů (mezi hráči, vojákování v Německu, námluvy u pí Lyndonové, jež se stane jeho ženou atd. ) satiricky podává skutečný život století, ukazuje rub pruské armády, jež je vlastně hordou násilím sehnaných chudáků, rub šlechty, jež kromě nicnedělání se věnuje jen honům a hrám - takže ti, kdo se chtějí vyšplhat výše jako chvástal Barry, musí podle vlast. jeho slov být zcela nevyběraví v prostředcích.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize