Obsah: Parfém

Tento příběh začíná 17. července 1738 na rybím trhu v Paříži, kde se narodí chlapec. Matka ho chce zabít, ale je přistižena a popravena. Farář mu dá jméno Jean-Baptiste Grenouille. Grenouille se dostane k adoptivní matce, jež ho pouze kojí a od dvou let musí žít již někde jinde. Vyrůstá u koželuha Grimala.
Grenouille má velice citlivý nos, dokáže rozlišit všechny pachy v Paříži a nejen tady.
Když jde jednou po ulici 
Rue des Marais, ucítí něco krásného. Jakmile přijde blíž, pozná, že to je nějaké děvče, proto ji musí zabít, aby z ní mohl ještě dlouho tu vůni nasávat.
Jednoho dne nese kůži ke známému
výrobci voňavek. Nabídne se mu udělat parfém Amor a Psyché jen podle svého nosu, bez návodu. Parfumér Giuseppe Baldini je velice překvapený, že dítě dokáže udělat tak dobrý parfém. Baldimi později Grenouilla do Grimala koupí.
Mladík dělá úžasné parfémy i ve velkém množství, že se docela rychle proslaví i v zahraničí. V 18 letech mu dá Baldini nějaké peníze a musí z Paříže odejít.
Grenouille jde na jih, kde je kolébka parfémů a kde může získávat nové poznatky, jak dostat vůni z předmětu a jak ji uchovat.
Ze začátku nechce nikoho potkat. Jde opuštěnými krajinami, až dojde k jedné hoře Plomb du Cantal. Objeví tu jeskyni, v níž 7 dlouhých let žije. Během této doby přemýšlí nad všemi vůněmi, které kdy cítil. Vzpomněl si také na to malé děvče, jež zabil. V jeskyni se mu líbí, ale jednou má tak hrozný sen, že si řekne, že půjde dál. Pak se ještě dlouho za svůj sen stydí.
Přijde do Montpellier a ujme se ho markýz Taillade-Espinasse. Grenouille by rád vyrobil ten
nejlepší parfém z vůně dívky, ale to nemůže dělat tady, musí jít dále. Dojde do nejznámějšího parfumářského města Grasse. Mistr Dominique Druot mu nabídne dílnu, v níž se dají vytvářet parfémy. Grenouille začíná vraždit. Má v plánu zabít 24 dívek, zabalit je do tuku, získat jejich vůni a poté vytvořit parfémy. Celou dobu obdivuje jedno děvče, které si chce nechat jako poslední. Jmenuje se Laura Richis. Její otec ví, že je v nebezpečí, proto ji odváží pryč. Grenouille je pronásleduje podle čichu a jakmile je dostihne, počká do noci a Lauru zabije. Poté jede zpět. V Grasse ho chtějí pověsit za vraždy tolika dívek, ale Grenouille použije svůj parfém a v bezpečí vyvázne. Lidé totiž jsou tak pobláznění, že ho nechají jít.
Grenouille se vrátí do svého rodného města, do Paříže. Jde přesně tam, kde se narodil a kde žijí lidské trosky. Postříká se svojí voňavkou, a protože je tak nádherná, lidé ho sežerou. Tak největší parfumér Jean-Baptiste Grenouille zemře.
Vytvořil: trekina
Dnes je 20.07.2024
Den 79. výročí úmrtí Valéry Paul
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno