Obsah: Únik z Berlína

Dvacátý osmý román cyklu SS Wotan

Jaro roku 1945 - posledního roku války:
Německé hlavní město Berlín je v agonii. Kruh obklíčení se uzavírá a je už jen otázkou dnů, možná hodin, kdy němečtí obránci přestanou klást odpor a vzdají se. Hitler se ukrývá v podzemním bunkru v centru města - nebo spíš pod troskami, které dřív městem bývaly. Ještě má na vybranou: buď útěk, nebo smrt. Hitler útěk odmítá. Ne všichni z nacistických pohlavárů však mají v úmyslu sdílet führerův chmurný osud. Například Martin Bormann, významný muž třetí říše, má o své budoucnosti zcela jiné představy...
K uskutečnění svého plánu potřebuje ovšem jisté prostředky a taky dobré průvodce na cestu z umírajícího Berlína. K oněm důležitým prostředkům, zajišťujícím Bormannovu šťastnou budoucnost, patří zlaté pruty z Říšské banky, které byly už předem prozíravě odeslány do Švédska. Představují mnohamilionovou hodnotu - a až Bormann do Švédska dorazí, budou se náramně hodit. Prchat ovšem tenhle významný muž nacistického Německa nebude s prázdnýma rukama! Patřičný pocit jistoty mu dodává malé cestovní vybavení: deset tisíc amerických dolarů - a k tomu váček s diamanty. To vše má být zajišťováno doprovodem odvážných příslušníků SS.
Takový je Bormannův plán. Ten se ovšem poněkud rozchází s představami dvou drsných důstojníků SS, kteří se poněkud záhadným způsobem octli v čele skupiny vojáků někdejšího slavného pluku SS Wotan, a prodírají se umírajícím městem k Hitlerovu bunkru. Odtud se s reichsleiterem Bormannem pokusí o společný únik z pekla... A je jen zákonité, že si obyčejní, válkou ošlehaní veteráni pluku, jakými jsou například kamarádi Schulze a Matz, zoufale uvědomují šílenství všeho, co se kolem ještě děje a pokoušejí se nalézt z komplikované situace přijatelné východisko.
O osudu reichsleitera Martina Bormanna existuje celá řada legend. Tento příběh o jeho útěku z obklíčeného Berlína je tedy svého druhu doplňkem poznatku o uzavření životní pouti muže, který patřil k nejobávanějším v Hitlerově třetí říši - a také ovšem k nejtajemnějším. Takřka nevystupoval na veřejnosti a existovalo tak málo jeho fotografií, že i u Norimberského procesu měly spojenecké úřady s jejich předložením soudu jisté obtíže.
Vytvořil: Roman
Upravil: janajau, Filip
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 05.12.2023
Den 52. výročí úmrtí Grossmann Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno