Obsah: Básně

Básně   / Josef Kostohryz  ; k vyd. připrav. a ed. pozn. naps. Věra Matoušová; bibliogr. sest. Marie Kostohryzová      Vyd. v tomto souboru 1    . - Putim: Kalina, 2009  . - 324 s. ; 21 cm  . - (Josef Kostohryz - dílo; sv. 1)      ISBN 978-80-904346-2-2  : Kč∼400, 00

První svazek díla Josefa Kostohryze představuje kompletní edici autorových básní, které vznikaly v letech 1928-1985.
Josef Kostohryz je dodnes tak trochu nedoceněným autorem, přestože jeho básnícké dílo splňuje všechny předpoklady k tomu, aby bylo označeno nejvyšším oceněním. Od první sbírky, jejímž základním tématem je smrt milované ženy, autor vědomě navazoval na máchovské tradice české literatury. Obrazy životního zmaru se pak staly jedním ze stěžejních námětů Kostohryzovy tvorby: často se u něho objevují pochmurné nálady, směřující k zoufalým, až tragickým pocitům. S dlouhým časovým odstupem se sice v jedné sbírce hroty tohoto autorova projevu poněkud otupí a jeho duchovní utrpení je vnímáno přece jenom s určitým odstupem, nicméně hned v následujícím cyklu udeří jeho žaly a bolesti s novou silou: smutek nad lidským osudem je navíc prohlouben autorovým vnímáním světa, jenž ho obklopuje. Kostohryzův verš, jehož šířka je patrně inspirována březinovskou stopou, se v drásavých meditacích přibližuje k pozici člověka, který je všemi opuštěn uprostřed temnoty, jež mu je definitivně přisouzena.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz