Obsah: Most přes řeku Kwai

Kniha vypráví o skupině anglických vojáků v Japonském zajateckém táboře. Jsou určeni na dost nesnesitelnou práci. Pomáhají stavět most přes řeku Kwai, která má zajistit zásobování Japoncům. Projekt k výstavbě není zrovna kvalitní, a tak profesní hrdost a znalosti v oboru jednomu z Angličanů prostě nedají a ačkoliv to práci dost ztíží, do projektu zapracuje i své znalosti. Pracují ve vlhkém prostředí plném komárů roznášejících malárii a jiné choroby, trpí nedostatkem potravy a dozorci nejsou zrovna příjemní lidé. Přesto hrdost anglického vojáka každý den vítězí. Vždy zachovávají respekt k velícím důstojníkům, i když ne vždy s jejich rozhodnutími souhlasí. Mnoho vojáků onemocní a několik jich na následky nemoci zemře, protože ti, co se chtějí práci vyhnout, se v zajateckém táboře netrpí. Na konci celého příběhu se Angličani rozhodnou svoje dílo vyhodit do vzduchu spolu s projíždějícím japonským vlakem.
Vytvořil: Roza
Upravil: java, janajau