Obsah: Lístek lásky

Román z r. 1878 je historií milostného citu, který sdílí mladá vdova spolu s ženatým lékařem, ošetřujícím její dcerku. Nepatří k autorovým typickým dílům, neboť jím prosvítá romantická lyrika v líčení pocitového pole hrdinů, snímž je úzce spjato i impresívní zachycení Paříže. V četných rezonancích je evokována také psychologie dítěte, které s vysokou senzitivností čelí matčinu mileneckému vztahu.

Nový cit v životě mladé vdovy a jeho tragický odraz v životě jejím a její dcerky je námětem méně známého románu E. Zoly. Mladá vdova se zamiluje do lékaře své dcery. Tento cit její život navždy poznamená, zejména její až příliš senzitivní dcera těžko snáší matčino odcizování, nenávidí matčina milence až onemocní a umírá. Pro lékaře zůstal tento cit pouze okrajovou záležitostí celého jeho života. Román je z doby Zolových literárních počátků, kdy byl silně ovlivněn lyrickým romantismem. Zaujme smyslem pro psychologii dítěte.

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize