Obsah: Rovník

Děj historického románu Rovník se střídavě odehrává v Lisabonu a na kakaovníkových plantážích Ostrovů Svatého Tomáše a Prince. Útržky skutečných událostí a smyšlených příběhů skládají mozaiku osudů říše prožívající právě klíčové období dějin – poslední roky monarchie a první pokusy o republiku. Je to velký román s mnoha vášněmi a řadou osudových rozhodnutí na pozadí exotické přírody rovníkových ostrovů, vykreslené tak plasticky, že to přináší téměř vizuální požitek. Čtenář však sleduje s napětím především události, které prožívá Luís Bernardo, idealistický, poněkud zhýčkaný a vůbec ne černobíle sympatický evropský intelektuál v konfrontaci s pragmatickým přístupem majitelů rovníkových plantáží. Má zajistit, aby dělníci na plantážích, kteří jsou de iure svobodní, ovšem de facto stále otroci, dostali skutečně možnost se svobodně rozhodovat. To však nesmí narušit výnosnost plantáží...
Zdroj: Anotace z knihy Rovník
Dnes je 25.04.2024