Obsah: Sapfó

Poutavý román o největší básnířce starověkého světa, která se stala díky svým básním a především díky nekonvenčnímu stylu života nesmrtelnou. Siegfried Obermeier, jehož jméno je zárukou napínavých historických románů, unáší čtenáře do Řecka na počátku jeho kulturního rozkvětu, na ostrov Lesbos, kde Sapfó učila dívky a zasvěcovala je do tajemství ženského těla. Uprostřed politických zmatků a vášnivých milostných příběhů vypráví život této výjimečné ženy, jež šla za svým cílem a realizovala se ve společnosti, která na něco takového nebyla zvyklá. Sapfó, jejíž jméno máme spojeno s ženskou homosexualitou a lesbickými vztahy, je zde představena jako uvažující, samostatná, sebevědomá žena, která získala přesvědčení, že nejen muži mají právo na kompletní vzdělání. Do tohoto vzdělání tradičně patřilo i učitelovo poučení o tělesné lásce. Tak i Sapfó ve škole pro urozené dívky, kterou založila, uvádí dívky "do života" komplexně, neboť jejich hlavním úkolem je, býti dobrými manželkami. Je tedy dobré, aby znaly i to, co se tradičně urozeným dívkám nesděluje... V rámci této "pedagogické erotické iniciace" pak docházelo mezi učitelkou a některými žákyněmi k hlubším vztahům, jejichž dochovanými svědky jsou do současnosti zlomky Sapfina básnického díla. Autor nabízí nejen přívětivý, sympatizující portrét, ale zejména zevrubný vhled do společnosti a dějin dané doby.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 20.04.2024