Obsah: Spiknutí a úklady

Dvanáctá kniha série Dědictví otců.

Spiknutí a úklady
je předposlední díl cyklu historické ságy Dědictví otců Roberta Merla (1908 - 2004), jejímž vypravěčem je nyní už šťastně ženatý vévoda a pair Petr Emanuel z Orbieu. Historickým hrdinou je spravedlivý, leč přísný král voják Ludvík XIII. a jeho nejschopnější ministr kardinál Richelieu. Vztah mezi těmito dvěma velkými státníky na rozdíl od Dumasova podání skřípal ve skutečnosti mnohem méně než Ludvíkovy vztahy rodinné: jeho manželka Anna Rakouská kuje prošpanělské pikle s dalšími "ďábelskými sukněmi", vzteklá a pramálo soudná královna matka Marie Medicejská je ochotná se proti kardinálovi spolčit s kdekým a Ludvíkův bratr Gaston, možný dědic trůnu, pokud se nenarodí dauphin, lehkovážně vyvolává ozbrojená povstání velmožů. Po slavném dobytí La Rochelle musí Ludvík čelit tu Španělům v Itálii, tu protestantům v jižní Francii, tu tlakům z východu, kde Lotrince podporuje císařské vojsko. Na čtenáře čeká pokračování historicky věrných, o to však zajímavějších příběhů, kde se spiknutí mocných střídají s úklady gentil sesso a vypravěč má stále co vysvětlovat své krásné, mladé, avšak žárlivé manželce.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 27.07.2024