Obsah: Amortale

Amortale : (verše z let 1990-2005)  / Miloš Horanský  ; dosl. naps. Vladimír Justl     4

Nová sbírka současného českého básníka, divadelního režiséra a kritika obsahuje verše, které vznikaly v letech 1990-2005.
Základním tématem autorových veršů je láska a smrt v nejrůznějších podobách: oba pojmy jsou zde zachyceny se snahou o maximální autentičnost, často zvýrazněny až nelítostnou, sebeničivou reflexí. Horanský je také inspirován i tóny lidové poezie nebo barokními motivy. Svůj jazyk však umí i obohatit o různé neologismy a nezvyklé vazby, které narušují ustálená slovní spojení a představují tak autorovo vnímání světa ve svébytné perspektivě. Celou sbírku můžeme také chápat jako kaleidoskop Horanského dojmů, postřehů a názorů z právě uplynulých patnácti let: nalezneme zde básně, které odrážejí jeho životní zkušenosti, v nichž je stále zřetelnější rozpor mezi rozumem a citem, mezi lyrickou kresbou a dramatickým gestem nebo mezi tvůrčím nadšením a střízlivým, intelektuálním záznamem. Nechybí zde ani texty, ve kterých autor bilancuje a kritickým, sebezpytujícím pohledem se snaží hodnotit sebe samotného.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz