Obsah: Šest žen Jindřicha VIII.

Zapuzená, sťatá, zemřela... zapuzená, sťatá, přežila. Šest žen Jindřicha VIII. - Kateřinu Aragonskou, Annu Boleynovou, Janu Seymourovou, Annu Klevskou, Kateřinu Howardovou a Kateřinu Parrovou - tak v obecném povědomí nevymezuje ani tak jejich život, jako spíše způsob, jakým zemřely. Podobně jejich povahy jsou často popisovány jako ženské stereotypy: Zrazená manželka, Pokušitelka, Dobrá žena, Ošklivá sestra, Zlá dívka a konečně Mateřská postava. Antonia Fraser však skvěle a přesvědčivě dokazuje, že všechny se mohly pyšnit zajímavou a výraznou povahou. Možná se staly obětí Jindřichovy posedlosti mužským následníkem, ale nepodlehly dobrovolně. Právě naopak, prokázaly pozoruhodnou duchaplnost a odvahu, na niž by mohla být hrdá každá žena dnešní doby. Uplatnily neobyčejnou sílu a inteligenci v době, kdy se předpokládalo, že ženské pohlaví ani jedním neoplývá. Antonia Fraser pojednává o každé z žen se sympatiemi, jež si zasluhuje pro nezáviděníhodný osud Jindřichovy manželky. Pochopitelně mezi ženami vládla značná rivalita, ve vysoké hře o anglického krále šlo o mnohé. Nechyběla ani žárlivost - zoufalá žárlivost královen, které zůstaly opuštěné, ale též sexuální žárlivost krále, jenž zjistil, že je podváděn. Příběh, který Antonia Fraser vypráví, je romantický i krutý, směšný i smutný, dramatický a poutavý, zkrátka skvělá ukázka historické biografie.
(Jindřich VIII. ,  anglický král,  1491-1547)
Zdroj: Anotace z knihy Šest žen Jindřicha VIII.
Dnes je 27.07.2024
Před 191 lety se narodil(a) Pfleger Moravský Gustav