Obsah: Po nás ať přijde potopa! ; Radosti života

Publikace obsahuje první dvě básnické sbírky Františka Gellnera, vydané na samém počátku 20. století (1901-1903). Gellnerovy verše čerpají nejen z prostředí maloměsta, ale i z atmosféry rodících se velkoměst, Vídně a Prahy. Nesou v sobě anarchistické a bohémské myšlenky, které se rodily v tehdejších oblíbených hospodách a kavárnách. Jsou také výrazem určité protispolečenské revolty, v níž však na jedné straně stála touha po lásce a upřímnosti, na druhé pak pokrytectví a maloměšťáctví. Gellner psal své básně často v ironické, až cynické podobě, soustředil se na intimní vztahy i na deziluzivní vidění tehdejšího života. Kladl důraz na pravdivou, místy až bolestnou osobní zpověď, v níž usiloval o zachycení hloubky vlastního životního zklamání, skepse a ironie.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize