Obsah: Agnes Greyová

Životní příběh hlavní hrdinky se dramaticky mění, když se její rodina ocitne ve finančních potížích a ona zvolí jako východisko přijetí práce guvernantky v bohaté rodině. Působí u dvou rodin, musí se vyrovnávat se zkažeností prakticky nevychovatelných dětí, aby si nakonec po smrti otce s matkou otevřela vlastní školu. V příběhu se zrcadlí zkušenosti autorky, a přestože pochází z roku 1845 a odehrává se ve viktoriánské Anglii, osloví i současnou ženu - o tom ostatně svědčí i nadšené ohlasy čtenářek v diskusních fórech. Anne Brontëová byla nejmladší z proslavené sesterské trojice (aposlední z celkem šesti dětí) a román Agnes Greyová je její prvotinou. Je až s podivem, že dílo, které irský kritik z přelomu 19. a 20. století George Moore označil za "nejlepší vyprávění v próze v anglickém jazyce".
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize