Obsah: Tulák David Grief

Osm příběhů z tichomořských ostrovů spojuje postava Davida Griefa, obchodníka se smyslem pro poctivost a právo a muže, který hledá a nachází překvapivá řešení, s nimiž mívá úspěch. První české vydání Griefových příběhů neslo název Syn Slunce, který vyjadřoval úžasnou přizpůsobivost hrdiny ke žhavému jižnímu slunci a patrně také jeho odolnost vůči tropickým chorobám. Je skutečně pozoruhodné, jak hluboce americký autor pronikl nejen do světa bílých kolonizátorů, ale také do duší původních ostrovanů - Kanaků. Námětem mu bylo několik tehdy běžných oblastí života, jako pirátství, loupeže i "obyčejné" vykořisťování, hazard, opilství a dokonce i něco, co bychom dnes nazvali tunelováním banky. Většinu takových taškařin ostatně vidíme kolem sebe dodnes... Snad ještě pozoruhodnější je však porovnání světa bělošské civilizace s kulturou domorodců. . Od úžasného světa plného milostné lásky a radosti až po nesmírně kruté a bezohledné zabíjení, které bylo tehdy ještě spojeno s kanibalstvím. Třeba v příběhu o vtipálcích z. Nového. Gibbonu najdete nejen vtipálky, ale také starého náčelníka jménem Koho, kterýsi zamiloval kořalku a co horšího, nevzdal se starého návyku uřezávat svým nepřátelům hlavy.
Zdroj: Anotace z knihy Tulák David Grief
Dnes je 20.04.2024