Obsah: Umírající zvíře

Profesor David Kepesh věnoval značnou část sedmdesáti let svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou šestadvacetiletou Consuelu, její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí. Ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestátá racionálně uvažovat. Před nejhorší ho však zachraňuje láska zralé ženy. Ano, v této knížce se hodně a otevřeně píše o milování ve všech jeho podobách, ale nenechte se mýlit. Román z pera jednoho z nejlepších spisovatelů současnosti má mnohem hlubší podtext. Jeho název odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Je moudrou výpovědí stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit.
Zdroj: Anotace z knihy Umírající zvíře
Dnes je 18.04.2024