Obsah: Démon teorie

Démon teorie : literatura a běžné myšlení
Studie z oblasti literární teorie se zabývají základními pojmy - literatura, autor, svět (mimésis, fikční světy), čtenář, styl, dějiny, hodnota - které jsou zkoumány a nahlíženy z praktické i vědecké pozice. Hlavním předmětem zkoumání studií je diskurs literární kritiky a literární historie. Autor se zapsal do literárních dějin svými pracemi o renesanční literatuře, zejména o dílu Michela de Montaigna, a také studiemi o literární vědě 19. století. Literární kritiku chápe jako diskurs o literárních dílech, který klade důraz na zkušenost četby a který popisuje, hodnotí smysl a účinek, jež mají díla na dobré čtenáře, kteří nemusejí být nezbytně odborníci. Naopak, literární historii Antoine Compagnon vnímá jako diskurs, který se nesoustřeďuje na zkušenost četby, ale zakládá se na vnějších faktorech ve smyslu vzniku, šíření, o něž se neodborníci nezajímají, a jako akademická disciplína se objevuje v 19. století v souvislosti s filologií. Literární kritika se přimyká k textu a literární historie ke kontextu. Je průkazné, že velká literární díla přetrvávají a jsou stále relevantní i mimo svůj původní kontext. Analýza diskursu kritiky a historie literatury je laskavě skeptická a posouvá se do roviny metakritiky odborné praxe. Upozorňuje, že teorie literatury se sice vyčerpala, ale hledá její možná řešení v rovině běžného myšlení. - Bibliografie, jmenný rejstřík.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize