Obsah: Rudá záře nad Kladnem

Rudá záře nad Kladnem je román Antonína Zápotockého. Pojednává o historii dělnického hnutí v Kladně v letech 1918–1920 z komunistického pohledu. V období komunistické vlády v Československu na něj bylo poukazováno jako na velmi významné dílo.
...
např:
Kniha románovou formou analyzuje politický kvas v letech 1918-1920 a autenticky zachycuje vývoj dělnického hnutí až do okamžiku založení KSČ.
Děj se odehrává na Kladně, kde během dvou nepokojných let probíhá zápas o charakter republiky nejdůrazněji. Rok 1918 znamenal nejen konec války, ale i rozvoj sociálních hnutí, podníceného Říjnovou revolucí v Rusku. Na postavách svých hrdinů sleduje autor smýšlení a činy kladenských havířů, dělníků a zemědělců a podává obraz jednoho z uzlových bodů historie českého dělnického hnutí.
Vytvořil: Roman
Upravil: ota61, pan.Kchiu