Obsah: Rudá bouře

Co kdyby Rusko přišlo znenadání o přístup ke svým zásobám ropy? Kupříkladu promyšlenou teroristickou akcí islámských fundamentalistů... Bylo by donuceno poohlédnout se urychleně po jiném zdroji. Volba by patrně padla na bohatá naleziště v oblasti Perského zálivu. Jenže nehledě na tamní suverénní státy jde o oblast, o níž má prioritní zájem Západ v čele se Spojenými státy. Jak se dostat k ropě v Zálivu a odpoutat pozornost NATO od vlastních záměrů na dobu nutnou k jejich realizaci? Nejlépe rozpoutáním maskovacího konfliktu na zcela jiném teritoriu.
A Kreml se rozhodl: zítra začne ruská invaze do západní Evropy.
A tak začala třetí světová válka...
K naprosté důvěryhodnosti předloženého válečného scénáře vyžaduje zkušený autor Tom Clancy od čtenáře jen málo. Vžít se 80. let, kdy knihu psal, a na místo neméně nebezpečného - a snad přece jen už ne tak mocného - Ruska dnešních časů dosadit tehdejší Sovětský svaz s celou jeho tehdejší drtivou a nemilosrdnou vojenskou mašinérií a brutální politickými zájmy. Pak už se může nechat autorem vést z jednoho místa na druhé, z Washingtonu do Moskvy, z Německa do severního Atlantiku až na Island. A se zatajeným dechem sledovat politické zákulisní peripetie a především stanout prostřednictvím knihy v první linii bojů: vzlétají útočné letecké formace, bojuje se na moři i pod jeho hladinou. Evropa po čtyřiceti letech zažívá nemilosrdné pozemní boje. Obě proti sobě stojící velmoci mají i atomové zbraně...

Třebaže Tom Clancy se ve většině svých románů pohybuje na samé hraně míru a války, v této knize využil své znalosti vojenství v maximální, koncentrované míře a v ohromující šíři. Tím se román Rudá bouře stal výjimečným nejen v jeho tvorbě, ale i v kontextu světové literární produkce v oblasti tzv. politického technothrilleru. Clancyho až puntičkářský smysl pro detail vede k preciznosti, která nemá obdoby. Přesto však není nutno jeho román odkazovat jen ke studijním účelům studentů vojenských akademií. Autor zalidnil stránky své knihy životnými postavami, protože dobře chápe, že válka, pokud k ní kdy dojde, není soubojem technologií, nýbrž živých lidí.

Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 14.06.2024
Před 92 lety se narodil(a) Horanský Miloš
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno