Obsah: Bez ohlávky

Rozhovor s českou socioložkou, pedagožkou a disidentkou Jiřinou Šiklovou zachycuje politický, profesní i soukromý život této nevšední ženy.
Knižní rozhovor s Jiřinou Šiklovou (1935) supluje memoáry, které uznávaná socioložka a pedagožka zřejmě nikdy nenapíše. Víc než minulost ji totiž zajímají přítomné okamžiky naší společnosti, které břitce a s nadhledem neustále komentuje. Šiklová v knize podrobně líčí ilegální kurýrní kanál, přes který se do Československa v době normalizace dostávaly exilové časopisy a v zahraničí vydané knihy doma zakázaných autorů. Šiklová jako významná spojka mezi disidenty a exilem rozvinula k dokonalosti své konspirativní schopnosti, takže zůstala až do zatčení v roce 1981 neodhalena. Rozhovor s Jiřinou Šiklovou je životopisným líčením sebeironické intelektuálky, která každé své rozhodnutí zpětně analyzuje: politickou perzekuci, kurýrní práci, vězení i porevoluční aktivity včetně založení Genders Studies. Stranou nezůstalo ani její soukromí.
Vytvořil: ota61
Zdroj: mlp.cz