Obsah: Síň slávy - Nejlepší SF povídky 1947-1964

Antologie sci-fi povídek, kterou leží před vámi a kterou sestavil věhlasný autor Robert Silverberg, je natolik reprezentativní, že bude sotva někdy překonána. Její obsah totiž vznikl zcela výjimečným způsobem: zvolili jej svým hlasováním členové organizace Američtí spisovatelé science fiction, organizace sdružující zhruba tři sta profesionálních spisovatelů, která zastupuje prakticky každého žijícího autora, jemuž vyšlo ve Spojených státech nějaké dílo science fiction. Je proto výsledkem uváženého soudu těch, kteří sami žánr SF formovali, jedná se o sbírku výjimečných povídek vybraných lidmi, kteří bezpochyby znají kritéria kvality science fiction lépe než kdokoli jiný.
Roku 1966 pořádala SFWA první z galavečerů, na němž se autorům nejlepších SF povídek z roku 1965 podle hlasování členů předávaly elegantní sošky, které dostaly název Nebula. V době, kdy byl Robert Silverberg zvolen za druhého prezidenta SFWA (1967-68), rozhodl se rozšířit pohled zpětně do období před založením organizace. SFWA požádala nové členy, aby zvolili nejlepší SF příběhy napsané v období před 31. prosincem 1964, tedy před započetím udílení Nebul. Nechtěla způsobit inflaci cen, ale znovu publikovat nejlepší díla - ta, která si to skutečně zaslouží - v reprezentativní několikasvazkové antologii, v Síni slávy science fiction.
Nyní máte před sebou první ze svazků, které tímto způsobem vznikly. Obsahuje pouze nejlepší díla z kategorií povídky a novelety, (příběhy delší než 15 000 slov byly z nominace vyřazeny a jejich posouzení bylo odloženo do dalších svazků). Seznam nominovaných děl se utvářel déle než rok. Během tohoto období mohli všichni členové navrhnout své oblíbené povídky, aniž by přitom brali ohledy na své vlastní dílo. Na konečném "volebním seznamu" se objevilo celkem 132 povídek od šedesáti různých autorů. Pak byli členové SFWA požádáni, aby každý z nich z tohoto seznamu vybral deset povídek, přičemž mezi nimi směla být jen jedna povídka od každého autora a hlasující měli zároveň brát ohledy na historický vývoj - aby nezanedbali žádné z vývojových stádií moderní sci-fi. (Povídky na "volebním seznamu" pocházejí z období mezi lety 1929 a 1964. )
Silverberg jako redaktor knihy po sečtení hlasů do obsahu knihy zasáhl, byť velmi citlivě. Redaktorský zásah se nijak nedotkl čtrnácti prvních povídek určených hlasováním, jejichž uveřejnění považoval za zcela nezpochybnitelné.
Přísně vzato tedy obsah této knihy není úplně věrným odrazem výsledků hlasování SFWA, přesto antologie nabízí naprosto reprezentativní vzorek povídek těch autorů, kteří se nejvíce zasloužil a to, aby dali formu a obsah moderní science fiction, a přináší to nejlepší, co lze zahrnout do tohoto omezeného výběru.


Uspořádal Robert Silverberg
Povídky:
- Judith Merril: Co jen matka (That Only a Mother)
- Cordwainer Smith: Pátrači žijí nadarmo (Scanners Live in Vain)
- Ray Bradbury: Mars je nebe! (Mars is Heaven! )
- Cyril M. Kornbluth: Malý černý kufřík (The Little Black Bag)
- Richard Matheson: Zrozen z muže a ženy (Born of Man and Woman)
- Fritz Leiber: Poslední výkřik módy (Coming Attraction)
- Anthony Boucher: Výprava za svatým Akviniem (The Quest for Saint Aquin)
- James Blish: Povrchové napětí (Surface Tension)
- Arthur C. Clarke: Devět miliard božích jmen (The Nine Billion Names of God)
- Jerome Bixby: Je to dobrý život (It's a Good Life)
- Tom Godwin: Chladné rovnice (The Cold Equations)
- Alfred Bester: Příjemná teplota (Fondly Fahrenheit)
- Damon Knight: Taková laskavá země (The Country of Kind)
- Daniel Keyes: Kytky pro Algernona (Flowers for Algernon)
- Roger Zelazny: Růže pro kazatele (A Rose for Ecclesiastes)
Překladatel: Veisová, Pavlík, Emmerová, Veis, Adamovič, Valina, Volhejnová, Ptrů, Volný, Kotrle, Marek a další
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Síň slávy - Nejlepší SF povídky 1947-1964
Dnes je 16.06.2024
Den 54. výročí úmrtí Trioletová Elsa
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno